close

Vojvođanski magazin

Vojvodjanski magazin izlazi jednom mesečno,
1. u mesecu.

Glavni i odgovorni urednik
Goran Karadžić

Pomoćnik urednika
Ilija Tucić

Izvršni urednik
Velimir Kostadinov

Marketing
Biljana Stamenković
e-mail: biljana@vm.rs
061 17 33 575

Redakcija
Tibor Arva, Saša Jovanović, mr Mirjana Maksimović
Milan Trbović, Živan Lazić, Jovan Njegović Drndak
Dragan Batinić, Marina Luković, Sofija Pualić-Špero
Atila Kovač, Srđan Janjušević, Nikola Nikšić
Jelena Jovanović, Dragan Stojanović, Jovana
Zdjelarević, Branka Jajić

 

Stari nameštaj
Draško Ređep

Izdavač
doo Fabrika slova
Petrovaradin
Mažuranićeva 10a
021 500 656
e-mail: redakcija@vm.rs
kontakt: 

Direktor
Aleksandra Borđoški

Distribucija
Press International, Novi Sad

Štampa
Rotografika, Subotica

Magazin info

na sajtu je:

vm_44-komplet_Page_01.jpg

Januarski

Potražite na kioscima

  • komplet-vojvodjanski-45_Page_01
    Jelena Blanuša - Sombor
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_22
    Trafiking - Beg iz košmara
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_24
    Šta kad istekne rok?
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_26
    Mirko Kaldaraš - Rom koji kvari statistiku
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_28
    Erdevik - Na tri jezera
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_38
    Sterilitet u porastu
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_42
    Kovač mačeva - Na stari način
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_46
    Brodvej - Naš čovek
  • komplet-vojvodjanski-45_Page_08
    R. Čoban: Ne izmišljam toplu vodu
Čador modre boje

Nje više nema – to je bio zvukBranko RadičevićA Kornelije Kovač i Đorđe Balašević to čine...
Full Story >>
Mirijam brža od vetra PDF Štampa El. pošta
Ocena korisnika: / 0
Ja bih to bolje! -> <- Svaka čast, majstore! 
Napisao Milenko Popadić, Foto: Aleksandra Borđoški   

Na četvrtom  Otvorenom Kupu jugoistočne Evrope u jedrenju učestovali „klinci i klinceze” sa tri kontinenta, a mlada Slovakinja, Mirjam Babjakova, pobednica je regate i najbolja u konkurenciji devojčica do 15 godina

Veliki pobednički pehar i plaketu Četvrtog Otvorenog Kupa jugoistočne Evrope za klasu optimist (Cup -SEEOOC), održanog od 5. do 9. maja na jezeru Palić, osvojila je 15-godišnja Mirjam Babjakova, iz mesta Lipovski Mikulašu u Slovačkoj. Mlada Slovakinja  u glavnoj  takmičarskoj regati prestigla je i vetar, vešto se provlačila između bova, nije zaradila ni jedan kazneni poen i na cilj stigla prva. I u konkurenciji devojčica ona je bila najbolja.
Ovogodišnji Kup najmlađih u jedrenju okupio je na Paliću 70 učesnika sa tri kontinenta.  Uz  trenere i predstavnike nacionalnih saveza, sa takmičarima je stiglo na desetine mama i tata, braće i sestara koji su sačinjavali „timove podrške”, a organizator, Jedriličarski klub „Palić”, potrudio se da i dva kišovita, od četiri takmičarska dana, prođu u zabavi, sportskim takmičenjima, obilasku ZOO, zajedničkim večerama i drugim zanimljivim sadržajima.
- Kiša nam nije išla naruku, ali je na kraju, ispalo da  nam ništa nije naškodila. Drugog dana, Slovenci, koji su prvi put došli na Palić sa šestoro dece i desetoro odraslih, i na odlasku nam čestitali uz  napomenu da računamo na njih ubuduće, predložili su odigravanje fudbalske utakmice. Pobedila je  ekipa Srbije sa 2:0. Deca su se potom  nadmetala u pevanju, izvlačene su nagrade. Klub je ta četiri dana bio prava košnica u kojoj se  govorilo mnogim jezicima, ali smo se svi dobro razumeli. Bilo je, zaista, izvanredno, mada se u prvi mah činilo da će nam vreme pokvariti takmičarski užitak - kaže predsednik Kluba, Zoltan Nemet.
I sedmočlana ekipa sudija (Hrvatska, Italija, Srbija, Ne­mačka, Francuska) ocenila je ovogodišnje ta­kmičenje mladih jedri­li­čara veoma us­pe­šnim, dok je, čini se, najatraktivnija i najtraženija u razmeni telefona i mejlova bila Lara Garnier, takmičarka iz Kenije. Ona je i prošle godine jedrila Palićem, a to su ove godine učinile po prvi put i takmičarke iz Slovenije i Italije.
Sara  Provaznikova iz Češke, tek je završila osnovnu školu i sa ocem došla na Palić da „ispita teren”.
- Veoma sam prijatno iznenađena što ovde ima i mojih vršnjakinja iz Jermenije, Kenije i drugih zemalja. Uslovi za takmičenje su odlični, sviđa mi se vaša hrana, muzika, sve ovo je doživljaj za pamćenje - govori mala Sara.
Tradicija jedrenja na Paliću traje više od veka, a od 1946. godine organizuje se Prvomajska regata. Organizatori svake godine pošalju obaveštenja na oko 2.000 klubova širom sveta. Ove godine očekivane su ekipe iz Južne i Severne Amerike, jer se takmičenje odvija po pravilima i pod budnim okom Svetskog jedriličarskog saveza. Da bi zadovoljili sve kriterije, domaćinima je ove godine materijalno pomogao i Jedriličarski savez Srbije, kao i  mnogobrojni domaći donatori.
- Za učesnike naših regata počeli smo, prvi put, izdavanje lis­ta „BOOM”, u čijem oblikovanju su učestvovali i sami takmičari, fotografi i novinari. Završni broj „BOOM”-a ćemo svim učesnicima poslati poštom - dodaje  predsednik Nemet.
Recimo da je Četvrti kup za klasu optimist (od 7-15 godina) ovog maja na Paliću protekao u  znaku slovačkih i mađarskih takmičara. Oni su, u ukupnom skoru, odneli najviše medalja, dok su se domaćini, iz Srbije, okitili odličjima trke dečaka do 12 godina, odnosno, u  glavnoj trci učesnika do 15 godina. n

 

Vojvodjanska geografija

  • Ako je verovati jednom ministru (?!) većina nas će još ovaj broj čitati udobno uvaljena u fotelju ili ljuljašku, a nakon toga, krevet, čajevi, maske, briga - grip. Svinjski. Tako je to kad smo ukinuli 29. Novembar, a znalo se šta se tada radi sa svi­njama. U svakom slučaju mir ovih letnjih meseci bliži se kraju. Sreća pa i epidemije imaju svoj kraj. Nadajmo se ne i početak.
    Opširnije...
  •  


    Sećate li se čuvene rečenice „Meni nije važno da li crni čovek svira za belim klavirom ili beli čovek za crnim klavirom, ja samo hoću da slušam muziku i kličnem, bravo maestro“. I možda zato i nije važno da li će Novi Sad biti glavni grad Vojvodine ili neće. I nije važno hoće li statut Vojvodine ikada biti usvojen ako je muzika koju slušamo takva da možemo da uživamo i vičemo „bravo maestro“.

    Opširnije...

  • Bez komentara
    Opširnije...